Exit

Exit

Understanding contemporary music.

Air time: Tuesday, 22 – 23:00

Archive | Mixcloud

Arcsived shows for Exit

Aired on 2021-07-20

Exit No. 15

Sound therapy from Jean-Philippe Gross & Jérôme Noetinger, Marcus Schmickler, Louis Laurain, Machinefabriek, kauders, Hydra Ensemble and Elder Ones.

Aired on 2020-11-22

EXtendIT

A kamon kardamom egy budapesti elektronikus improvizációs trió, amely egy Baranya megyei pajtában adta első koncertjét. Az Exit búcsúadásának alkalmából ismét zenéltek egyet a Lahmacun stúdiójában.

Aired on 2020-10-25

No. 13

Aired on 2020-09-27

No.12

Yolabmi, Lucy Railton, Niels Geybels, T.Dockstader, Andrea Neumann - Mads Emil Nielsen, Tresque, Kassel Jaeger, Jim O Rourke, Budokan Boys n Korg MS-20 mini tape

Aired on 2020-09-20

No. 11

Sarah Davachi; James Tenney; Marc Sabat; Kismett; Beatriz Ferreyra; NICOLAS WIESE; Seymour Wright and Paul Abbott; Suzanne Ciani

Aired on 2020-08-23

No. 10

kamon kardamom is a Budapest-based experimental electronic improvisation trio. Bálint Bolcsó, Orsolya Kaincz, Máté Labus on objects and electronics.

Aired on 2020-07-12

No. 9

Stéphane Garin - Jean-Philippe Gross; Second Woman; Hanno Leichtmann; Aki Onda; Yasuaki Shimizu; DALIB; Yu Yiyi; Mohammad Reza Mortazavi; T. Dockstader

Aired on 2020-06-28

No. 8

Richard Strauss; David Maranha; Christophe Charles; Carl Michael Von Hausswolff; Tresque; Hecker; Microstoria; Eleh; David First & The Western Enisphere

Aired on 2020-06-14

No. 7

David First & The Western Enisphere; mHz; Bernard Fort; Christian Mirande; Beatriz Ferreyra; Kassel Jaeger; Li Qing; Julius Eastman; Mads Emil Nielsen; Luc Ferrari; Laurel Halo; Mai Mai Mai

Aired on 2020-06-07

No. 6

Andrea Neumann, Mads Emil Nielsen; Nikolaus Gerszewski; Vladislav Delay; Anthony Child; Piotr Kurek; Clarice Jensen; Wang Changcun; MHYSA; Filthy City

Aired on 2020-05-31

No. 5

Peter Ablinger; shirtrax vs. shirtrax; Pomassl; Keiichiro Shibuya; Oren Ambarchi, Kassel Jaeger, James Rushford; Laurie Anderson; Alirezaa Mashaayekhi; Bernard Parmegiani; Riccardo La Foresta; Ata Ebtekar

Aired on 2020-05-24

No 4

Nate Scheible; Keith Fullerton Whitman; Nate Young; Lucrecia Dalt; Thomas Ankersmit; Iannis Xenakis; Jacob Kirkegaard; Jos Smolders; Peter Ablinger; Piotr Kurek; Berangere Maximin; Papivores; Robert Ashley

Aired on 2020-05-17

No. 3

Denis Smalley; Dominique Guiot; Christian Zanési; Opera Mort; Christian Zanési; Primitive World; Rodolfo Caesar; Nika Son; Anna Homler; Primitive World; Varkenshond; Alejandro Jodorowsky

Aired on 2020-05-10

No. 2

Jung An Tagen; James Tenney; Eli Keszler; Ron Morelli; Ohne; Mai Mai Mai; Brannten Schnüre; Basic House & Wanda Group; Henning Christiansen

Aired on 2020-05-03

No. 1

Phill Niblock; Joe McPhee and Bryan Eubanks; Jasmine Guffond ; Christophe Charles + Kozo Inada; Folklore Tapes; Lucrecia Dalt; Pit Piccinelli, Fred Gales, Walter Maioli; France